Hegedűs Péter hobby tenyésztő honlapja

A madárvilág bohócai...

Nimfapapagáj

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Wikipédia:Taxobox Infobox info icon.svg
Nimfapapagáj
 
Nymphicus hollandicus.jpg
Természetvédelmi státusz
Nem fenyegetett
Status iucn EX icon blank.svg Status iucn EW icon blank.svg Status iucn CR icon blank.svg Status iucn EN icon blank.svg Status iucn VU icon blank.svg Status iucn NT icon blank.svg Status iucn LC icon.svg
Rendszertani besorolás
Ország: Állatok (Animalia)
Törzs: Gerinchúrosok (Chordata)
Altörzs: Gerincesek (Vertebrata)
Osztály: Madarak (Aves)
Rend: Papagájalakúak (Psittaciformes)
Család: Kakadufélék (Cacatuidae)
Alcsalád: Hollókakaduformák (Calyptorhynchinae)
Nem: Nymphicus
Wagler, 1832
Faj: N. hollandicus
Tudományos név
Nymphicus hollandicus
(Kerr, 1792)
Szinonimák
  • Psittacus hollandicus
  • Leptolophus hollandicus
Hivatkozások
Wikispecies

A Wikifajok tartalmaz Nimfapapagáj témájú rendszertani információt.

Commons

A Wikimédia Commons tartalmaz Nimfapapagáj témájú médiaállományokat.

A nimfapapagáj (Nymphicus hollandicus) a madarak osztályának a papagájalakúak (Psittaciformes) rendjéhez és a kakadufélék (Cacatuidae) családjához tartozó Nymphicus nem egyetlen faja.

Régebbi rendszerbesorolások a Psittacus nembe sorolták Psittacus hollandicus néven, illetve a Leptolophus nembe sorolták Leptolophus hollandicus néven.

Átmeneti fajnak számít a kakaduk és a laposfarkú papagájok között. Korábban a papagájfélék családjába sorolták, de bizonyos anatómiai tulajdonságai és viselkedésükben fellelhető sajátosságok miatt a kakadufélék közé sorolták át.

Előfordulása 

Ausztrália területén honos. Fákkal tarkított, nyílt füves térségek lakója.

Megjelenése 

Testhossza 32 centiméter. Alapszíne szürke a hím neműnek sárga a feje. Némelyik madár sötétebb vagy enyhén barnás árnyalatú. A domesztikált egyedek között albínó, lutínó és izabellaszínű egyedek is akadnak. Az eredeti, vadon élő alak és a háziasított egyedek színezete között sok átmeneti alak létezik. Homloka, feje tetjének elülső része, a pofa- és a toroktájék sárga. Arcrészén rózsaszínű folt, szárnyán fehér szárnyfolt található. Felálló tollbóbitát visel. A bóbita túlnyomórészt sárga, szürkés csúcsi dísszel. Finom, csúcsánál elkeskenyedő bóbitáját izgalmában leszegi. Farka 17 centiméteres, a felső farkfedők és a középső faroktollak világosszürkék, míg a külső sötétebbek. Lába és csőre szürke, viaszhártyája részben tollal fedett.

A tojó homloka, feje teteje, pofa- és toroktájéka szürkével kevert sárga, a fültájékon levő folt kevésbé élénk. Bóbitáján több a szürke.

Nimfapapagáj (Funchal, Botanikus Kert)
Nymphicus hollandicus -aviary -upper body-8a-1c.jpg

Életmódja 

Nagy csapatokban a talajon keresgéli magokból, füvekből, gyomokból és bogyókból álló táplálékát. A párok a csapaton belül is összetartanak. Szárazság esetén egy-egy vízlelőhelyen akár 1000 madár is összegyűlhet. Szívesen üldögél a fák ágain, de táplálkozni többnyire a földön szokott. Röpte gyors és iránytartó.

Szaporodása 

Költési időszaka a csapadék függvényében alakul, de inkább az őszi hónapokban szokott költeni. Faodúba készíti fészkét. Egy fán csak egy nimfapapagáj fészek található, a legközelebb 200 méterre tűri meg fajtársait költési idényben. Fészekalja négy-öt tojásból áll. A szülők felváltva kotlanak. A kotlási idő 18-21 nap, a kirepülési idő négy-öt hét.

A pár
és fiókájuk
 




Weblap látogatottság számláló:

Mai: 41
Tegnapi: 45
Heti: 187
Havi: 881
Össz.: 196 842

Látogatottság növelés
Oldal: Nimfapapagáj
Hegedűs Péter hobby tenyésztő honlapja - © 2008 - 2024 - borsodipapagajok.hupont.hu

Ingyen honlap és ingyen honlap között óriási különbségek vannak, íme a második: ingyen honlap

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »